Günümüzde enerjinin korunumu konusu fazlasıyla gündeme gelmektedir. Gerek enerji tasarrufu için gerek mekanınıza gelecek faturaların daha makul seviyelere indirmek açısından yalıtım için birçok malzeme gelişmiştir. Sıva çeşitlerinden olan Halı sıva da kullanılan etkili bir yalıtım malzemesidir. Sıva kullanarak hem ısı ve ses yalıtımınızı sağlamış olursunuz hem de farklı renk ve desenleri ile dekorunuzu istediğiniz gibi tamamlarsınız.

 

Yalıtımda Kullanımı

 

Isı yalıtımı oluşturulurken kullanılan en önemli madde havadır. Halı sıva ham maddesini oluşturan polistrende cm3 başına 6 milyar hava dolu gözenekler vardır. Bu şekilde ortamdaki havanın duvara temas etmeden mekânın içinde muhafaza edilmesini sağlar. Duvarlara ve tavana uygulandığı taktirde %50 oranında ısı yalıtımı sağlamış olduğu saptanmıştır.

 

Isının yanında ses yalıtım özelliği de bulunmaktadır. Yapısı gereği ortamdaki akustiği dengeler ve %38 oranında ses yalıtımını sağlar. Sağladığı ses yalıtımı sayesinde okul, sinema, konferans salonu gibi insanların ve sesin çok olduğu mekanlarda çok kullanılır.

 

Yalıtım hiç şüphesiz hepimizin istediği ve yapması gerek uygulamalardan biridir. Bunun için iyi bir fırsat olabilir. Halı sıva ile ortamınızın hem yalıtımını sağlar hem de dekorunu tamamlarsınız.